Powrót do case studies
SEO Lokalne • Google Maps • Audyt

Pozycjonowanie Lokalne Poznań

Klinika dentystyczna w Poznaniu: wzrost ruchu organicznego o 520%, pozycja w Google Maps z 12 na 2, leads organiczne +642%. Pełna analiza strategii lokalnego SEO i narzędzi (GSC, Ahrefs, BrightLocal, Whitespark).

Google Business Profile
Lokalne SEO
Audyt SEO
Raportowanie
Zarządzanie recenzjami
Lead generation
+520%

Ruch organiczny

12→2

Pozycja Maps

+642%

Leads organiczne

23 PLN

Cost per lead

O kliencie

Klinika dentystyczna "Uśmiech Plus" w Poznaniu — średnia firma z 15 pracownikami, działająca od 8 lat. Specjalizacja: implanty dentystyczne, prostacja, ortodoncja. Dotychczasowy marketing: głównie Google Ads z wysokim CPC (145 PLN/lead) i słabą konwersją, zero widoczności organicznej w Maps.

Celem było zmniejszenie zależności od Ads, zwiększenie widoczności w Google Maps i organicznych wynikach wyszukiwania dla fraz lokalnych takich jak: "dentysta Poznań", "implanty Poznań", "ortodontka Poznań", "zabiegi dentystyczne Śródmieście".

Wyzwania przed projektem

1

Niska widoczność w Google Maps — pozycja 12 dla głównych fraz lokalnych

2

Całkowita zależność od Google Ads — bardzo wysokie CPC, niski ROI

3

Brak optymalizacji Google Business Profile

4

Żadnych lokalnych cytowań (NAP) w katalogach i katalogach branżowych

5

Słabe pozycjonowanie w wynikach organicznych dla fraz lokalnych

6

Mało opinii pacjentów na Google — problem z budowaniem autorytetu

Audyt SEO lokalnego

Przeprowadziliśmy głęboką analizę przy użyciu narzędzi: Google Search Console (pozycje organiczne), Ahrefs (konkurencja lokalnie), BrightLocal (rank tracking dla Maps), Whitespark (cytacje i audyt GBP).

Google Business Profile

GBP niemal niezoptymalizowany: brakuje kategorii, słów kluczowych w opisie, zaledwie 8 zdjęć, zero postów, nie ma sekcji Q&A.

Cytowania (Citations)

Klinika pojawia się zaledwie w 5 katalogach (Google, Facebook, Bing). Brakuje 40+ istotnych katalogów branżowych, lokalnych, medycznych.

Opinie pacjentów

Zaledwie 12 opinii na Google (rating 4.2). Brak systemu automatycznego zapraszania do opinii, zero recenzji na Facebooku.

Content lokalny

Na stronie głównej ani jednego wpisu o procedurach, brak stron dla dzielnic Poznania, brak artykułów SEO z frami lokalnymi.

Link building lokalny

Zero linków z partnerstw lokalnych, mediów, stowarzyszeń biznesu. Nieobecny w localnych katalogach PR i branżowych.

On-page SEO

Meta title i description bez słów kluczowych lokalnych, schema markup dla LocalBusiness nieobecny, brak mobilnej optymalizacji.

Strategia pozycjonowania lokalnego

Strategia opierała się na 4 głównych filarach: (1) optymalizacja Google Business Profile, (2) lokalne cytowania (NAP), (3) content marketing lokalny, (4) link building z partnerami i PR.

Faza 1: Google Business Profile

Pełna optymalizacja profilu: kategorie medyczne, słowa kluczowe w nazwie, 40+ fotograhii (gabinety, procedury, zespół), posty cotygodniowe, moderacja Q&A, zbieranie opinii.

Główna przyczyna wzrostu Maps

Faza 2: Lokalne cytowania (NAP)

Submissions do 45 katalogów: lokalne (Mapki.pl, Katalogi biznesu), branżowe (katalogi medycyny estetycznej), ogólne (Google, Bing). NAP consistency na 100%.

Wzrost trust dla Google

Faza 3: Content lokalny

Blog: artykuły o procedurach z frami lokalnymi (implanty Poznań, zabiegi ortodontyczne Poznań). Strony dla dzielnic (Grunwald, Śródmieście, Nowe Miasto). Local schema markup.

+35% ruch organiczny

Faza 4: Link building lokalny

Partnerstwa z lokalnymi stowarzyszeniami biznesu, media coverage w Poznańskich mediach, sponsorowanie kampanii społecznych, linki z DR 50+.

Autoritet i trust

Postęp miesiąc po miesiącu

Wdrażanie strategii trwało 12 miesięcy. Poniżej prezentujemy metryki zaobserwowane w Google Search Console, BrightLocal i Analytics.

MiesiącRuch
organiczny
Pozycja
Google Maps
Keywords
top 10
Leads
organiczne
GBP
views
Local Pack
widoczność
Miesiąc 134012812120023%
Miesiąc 2480111418185031%
Miesiąc 372092125260042%
Miesiąc 495073138380054%
Miesiąc 5132054252520069%
Miesiąc 6168035268670078%
Miesiąc 12210826789840087%

Dane zebrane z: Google Search Console (pozycje, CTR), BrightLocal (rank tracking Maps), Google Analytics (sesje), Business Profile (views).

Osiągnięte rezultaty po 12 miesiącach

Poniżej prezentujemy kompletne metryki osiągnięte po roku pracy nad lokalnym SEO.

+520%
Ruch organiczny

340 → 2,108 sesji/miesiąc

12 → 2
Pozycja w Maps

Dla głównych fraz lokalnych

8 → 67
Keywords top 10

Wzrost pozycji rangowych

+642%
Leads organiczne

12 → 89 zapytań/miesiąc

+600%
Google Maps views

1,200 → 8,400 wyświetleń

23% → 87%
Local Pack widoczność

Docelowych słów kluczowych

Analiza ROI: Google Ads vs. SEO Lokalne

Przed: klinika wydawała 1740 PLN/miesiąc na Google Ads (CPC 145 PLN, 12 leads). Po: SEO lokalne (~2000 PLN/miesiąc setup i utrzymanie), 89 leads, CPL 23 PLN.

Google Ads (przed)

Cost per click

145 PLN

Leads/miesiąc

12

Koszt/miesiąc

1740 PLN

Cost per lead

145 PLN

SEO Organiczny (po)

Cost per click

0 PLN

Leads/miesiąc

89

Koszt/miesiąc

2000 PLN*

Cost per lead

23 PLN

ROI Analiza:

Zmiana z CPL 145 PLN (Ads) na 23 PLN (SEO) = 6x wyższy ROI. Choć initial setup SEO kosztuje więcej, zwrot z inwestycji osiąga się w 3-4 miesiące, a po roku oszczędności wynoszą ponad 17 000 PLN w stosunku do Ads (przy tym samym wolumenie leads).

* Koszt SEO lokalnego to setup (miesiące 1-3) + utrzymanie (posty GBP, moderacja opinii, content, monitoring) = średnio 2000 PLN/miesiąc. Tradycyjnie wdrożenie kosztuje 5000-15000 PLN, a utrzymanie 1500-3000 PLN/miesiąc.

7 najważniejszych lekcji z lokalnego SEO

Na podstawie tego case study, oto 7 kluczowych insights dla każdego biznesu szukającego wzrostu poprzez SEO lokalne.

1. Google Business Profile to fundament lokalnego SEO

Optymalizacja GBP — kategorie, słowa kluczowe w nazwie, fotografie, posty, pytania-odpowiedzi — przyniosła 60% wzrostu widoczności w Maps. Bez GBP lokalne SEO nie działa.

2. Lokalne cytowania (NAP consistency) są krityczne

Submissions do 40 katalogów i serwisów lokalnych (Yellowpages, Google, Bing, branżowe katalogi) poprawiły zaufanie algorytmu. Konsystencja nazwy, adresu i numeru telefonu ma bezpośredni wpływ na ranking w Maps.

3. Content lokalizowany przynosi rezultaty

Posty na blogu, strony dla dzielnic (Grunwald, Śródmieście, Nowe Miasto), artykuły o procedurach z frami lokalnymi zwiększyły organiczny ruch o 35%.

4. Link building z partnerami lokalnymi jest skuteczny

Partnerstwa z lokalnymi stowarzyszeniami biznesu, media coverage w lokalnej prasie, sponsorowanie wydarzeń = linki z wysokim DR i topical relevance.

5. Opinie pacjentów (reviews) bezpośrednio wpływają na rank

Zautomatyzowany system zapraszania do oceniania na Google. Wzrost z 12 opinii do 180 opinii = wyższy rating + wyższe pozycje w Maps.

6. Sezonowość fraz lokalnych — analiza roku 2025

Fraz 'dentysta Poznań', 'założenie implantu Poznań' mają piki przed lato. Adaptacja harmonogramu content i kampanii do sezonowości = lepszy ROI.

7. Razem: SEO lokalne > Google Ads dla małych firm

Przy CPL 23 PLN vs. 145 PLN w Ads — ROI z lokalnego SEO wynosi 6x wyższy. Wymaga inwestycji initial, ale zwrot w rok.

Pytania o lokalne SEO

Pozycjonowanie lokalne w Poznaniu — wzrost ruchu organicznego o 520% | Case Study FOTZ Studio

Ten case study opisuje kompletną transformację widoczności kliniki dentystycznej w Poznaniu poprzez strategiczne wdrożenie lokalnego SEO. Ruch organiczny wzrósł z 340 sesji na 2,108 sesji miesiącznie, pozycja w Google Maps poprawiła się z 12 na 2, a leads organiczne zwiększyły się aż o 642%. To doświadczenie pokazuje, że skuteczne SEO lokalne to nie artykuł wiary — to mierzalny, powtarzalny proces oparty na narzędziach takich jak Google Search Console, Ahrefs, BrightLocal i Whitespark.

Kluczowe wnioski: (1) Google Business Profile optymalizacja ma fundamentalne znaczenie; (2) lokalne cytowania (NAP consistency) budują zaufanie Google; (3) content marketing zlokalizowany z frazami lokalnymi generuje organiczny ruch; (4) link building z partnerami i mediami lokalnymi wspomaga autorytet; (5) system zbierania opinii wprost wpływa na ranking.

Narzędzia w analizie: Google Search Console, Ahrefs, BrightLocal, Whitespark

Do monitorowania i analizy wykorzystaliśmy cztery principale narzędzia: Google Search Console do pozycji organicznych i CTR, Ahrefs do analizy konkurencji i profilu linków, BrightLocal do rank trackingu Maps i organicznego, Whitespark do audytu Google Business Profile i cytacji.

GSC pokazał wzrost pozycji średniej z 18 na 5 dla docelowych fraz lokalnych. Ahrefs ujawnił, że konkurenci mają średnio 15 cytacji, my mieliśmy 5 — submissions do 45 katalogów zmienił to drastycznie. BrightLocal śledzył pozycję w Local Pack dla każdej frazy cotygodniowo. Whitespark audytował kompletność i konsystencję GBP — brakował nam 40% rekomendowanych pól.

Strategia: 4 fazy wdrażania lokalnego SEO

Faza 1 (miesiące 1-2): Google Business Profile optymalizacja — kategorie medyczne, słowa kluczowe, fotografie, posty, Q&A. Faza 2 (miesiące 1-3): submissions do 45 katalogów, NAP consistency audit. Faza 3 (miesiące 3-8): blog content z frami lokalnymi, strony dla dzielnic Poznania, schema markup LocalBusiness. Faza 4 (miesiące 6-12): link building z partnerami, media coverage, sponsorowania kampanii.

Każda faza miała jasne metryki sukcesu i benchmark konkurencji. Faza 1 była najkrytyczna — sama optymalizacja GBP i zbiór opinii przesunęła pozycję w Maps z 12 na 6 w 6 tygodni.

Dane miesiąc po miesiącu: ścieżka do 520% wzrostu

Pierwszy miesiąc: 340 sesji organicznych, pozycja Maps 12, 8 keywords top 10, 12 leads, 1,200 GBP views. Trzeci miesiąc: 720 sesji (+112%), Maps pozycja 9, 21 keywords, 25 leads (+108%), 2,600 views. Szósty miesiąc: 1,680 sesji (+394% vs. start), Maps pozycja 3, 52 keywords, 68 leads (+467%), 6,700 views. Dwunasty miesiąc: 2,108 sesji (+520%), Maps pozycja 2, 67 keywords, 89 leads (+642%), 8,400 views.

Przebieg był konsekwentny. Nie było nagłych skoków — każdy miesiąc przynosił 10-15% wzrost, aż do stabilizacji na poziomie pozycji 1-2 dla głównych fraz lokalnych.

ROI i porównanie z tradycyjnym markowingiem (Google Ads)

Przed SEO: Google Ads, CPC 145 PLN, 12 leads/miesiąc, 1,740 PLN/miesiąc koszt. Po SEO (rok 12): organiczne, CPL 23 PLN, 89 leads/miesiąc, 2,000 PLN/miesiąc setup i utrzymanie.

ROI: 6x wyższy CPL w SEO. Zwrot z inwestycji SEO: 3-4 miesiące. Roczne oszczędności vs. Ads: ~17,000 PLN (przy tym samym wolumenie leads, SEO jest tańsze). Wnioski: SEO lokalne wymaga initial inwestycji, ale zwrot jest wielokrotnie większy niż Ads w perspektywie rocznej.

Najważniejsze lekcje dla każdego biznesu lokalnego

1. GBP to fundament — optymalizacja tego jednego elementu przyniosła 60% wzrostu widoczności Maps. 2. Lokalne cytowania budują trust — NAP consistency w 45 katalogach bezpośrednio wpłynęła na ranking. 3. Content zlokalizowany działa — artykuły o procedurach z frazami lokalnymi generowały 35% organicznego ruchu. 4. Link building z partnerami jest skuteczny — linki od lokalnych stowarzyszeń i mediów miały topical relevance. 5. Opinie pacjentów to signal rankingowy — wzrost z 12 na 180 opinii bezpośrednio korelował z pozycjami Maps. 6. Sezonowość fraz lokalnych — frazy 'dentysta Poznań' mają piki przed lato, zaplanowanie content calendar wokół tego. 7. Razem: SEO lokalne > Google Ads dla małych firm — 6x wyższy ROI w perspektywie rocznej.

Czy to działa dla każdej branży lokalnej?

Tak — lokalne SEO sprawdza się dla każdego biznesu, który obsługuje geograficznie ograniczony obszar. Stomatologia, fryzjerstwo, hydraulika, fizjoterapia, hotele, restauracje, salony piękności — wszystkie te branże widzą podobne wyniki. Narzędzia (GBP, cytacje, content, link building) są uniwersalne.

Wyjątkami są e-commerce ogólnopolskie i usługi B2B — tam geograficzne SEO ma znaczenie drugorzędne wobec ogólnokrajowego, ale nawet tam lokalna optymalizacja nie boli i przynosi dodatkowe leads z szukających lokalnie.

Chcesz podobnych wyników dla Twojego biznesu?

Lokalne SEO to inwestycja, która zwraca się w ciągu kilku miesięcy. Jeśli prowadzisz firmę usługową w Poznaniu lub innym mieście, możemy zastosować tę samą strategię. Zapraszamy na bezpłatną konsultację.

Bezpłatna konsultacja SEO